

| Parameter | Value |
|---|---|
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Quiescent Current | 25 µA |
| Output Current | 200 mA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Output Voltage | 3.1 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 1 mV |
Stock: 1859
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12482
Ext.Price$0.12482
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12482 | $0.12482 |
| 10 | $0.08720 | $0.87200 |
| 50 | $0.07571 | $3.78550 |
| 100 | $0.06574 | $6.57400 |
| 500 | $0.05694 | $28.47000 |
| 1000 | $0.05446 | $54.46000 |
| 3000 | $0.05070 | $152.10000 |
| 5000 | $0.04822 | $241.10000 |
